Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Decembrski dobri možje

Dobrodušni decembrski možje

Leta bo kar naenkrat konec, ravno tako teme in zelo kratkih dnevov, ko imamo dnevne svetlobe in sonca skorajda samo za vzorec.

Zato je bil zimski čas v preteklosti čas demonov in duhov.

Vsako leto so ljudje nestrpno pričakovali zmago svetlobe nad temo in s tem začetek novega. Toda v tem temačnem obdobju nam veliko veselja prinesejo prazniki, ki jih imamo prav vsi radi.
 

Sveti Miklavž, angeli in hudiči

Najprej nas bo obiskal Miklavž in obdaril pridne otroke že v noči s 5. na 6. december. V mestih sicer ni navada, da bi Miklavž s svojim spremstvom hodil od hiše do hiše in obdaroval pridne otroke, na vaseh pa smo se otroci 5. decembra, takoj ko se je zmračilo, raje držali odraslih in ves čas poslušali, ali je že slišati kakšno rožljanje verig in zvonjenje zvoncev. Zakaj verige in zvonci?

Sveti Miklavž, ki je sicer bil zelo dobrodušen in dobrosrčen mož, ima kar nevarne spremljevalce. Tudi dobre, spremljajo ga angeli in teh se otroci nismo bali. Bali smo se grozljivih parkeljnov, hudičev, ki so divje stresali z verigami in zvonili s kravjimi zvonci. Kakšnega poredneža so odnesli v košu in ga spustili šele pri drugem ali tretjem sosedu, kakšnemu so s snegom umili obraz, najraje pa so nagajali mladim dekletom, te so zelo radi po obrazu porisali z ogljem ali namazali s sajami.

Nekoč je Miklavž obdaroval otroke predvsem z jabolki, orehi, figami, kakšno slaščico, šele v novejšem času se znajdejo med njegovimi darovi tudi različne igrače.

Miklavž na Slovenskem obdaruje otroke šele dobrih 150 let, prej tega običaja pri nas ni bilo. 
V ZDA so Nizozemci prinesli Miklavža oz. sv. Nikolaja, od tam pa se je v Evropo vrnil kot Božiček?

Božiček

Na božične praznike se pri nas in po svetu ljudje pripravljajo ves december, predvsem verniki. Največ božični čas pomeni otrokom zaradi obiska Božička. Ampak tale v rdečo obleko z belo krzneno obrobo napravljeni Božiček se je pojavil šele pred kratkim. Prej je otroke pri nas obdaroval Jezušček.

Včasih je v noči s 24. na 25. december celo nežno pocingljal z zvončkom, videl pa ga ni nihče. Današnji Božiček ima na božični večer ogromno dela, prepotovati mora skoraj ves svet, ker pa ga vozijo naokrog zelo hitri severni jeleni, mu je doslej kar uspevalo. Božiček naj bi stanoval na Grenlandiji ali na Finskem.

Darila naj bi spuščal kar po dimnikih ali pa se po dimniku spustil sam in jih pustil pod okrašenim božičnim drevescem. 
 

Siva kučma, bela brada … 

Dedek Mraz je prišel v naše kraje šele po drugi svetovni vojni, pa s komunistično Rusijo nima prav nič. Otroke v Rusiji je razveseljeval že davno, že v carski Rusiji, torej ima precej daljšo tradicijo od novodobnega Božička. V Rusiji dedka Mraza spremlja Sneguljčica, pri nas pa snežinke, palčki ...

Dedek Mraz

Dedek Mraz vse leto spremlja, ali so otroci pridni, ali ubogajo, se učijo, in prinese darila samo pridnim, poredni pa za kazen ne dobijo nič.

Nekoč je živel v Sibiriji, zdaj pa se je preselil malo bližje, vendar je njegovo domovanje še vedno v Rusiji. Darila pod novoletno jelko naj bi prinašal zadnji dan v letu, 31. decembra.
 

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Moj planet, december 2020
Moj planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu